מתזים

מתזים

לא אחת רואים בסרטים מערכות אוטומטיות הפועלות במקרה של שריפה ומתיזות מים לכל עבר כמו ממטרות. מתזים אלה יכולים להציל חיים בעת הצורך והם הפכו להתקנות חובה במבנים גדולים כמו חניונים או מרפאות. חברת י.מ.מ גילוי אש בע"מ מציעה מערכות משוכללות שנועדו להגן על השוהים בעת השריפה כדוגמת המתזים, מערכות לגילוי עשן ואש וכדומה. החברה פועלת לפי כל התקנים המחמירים הנהוגים בישראל ומעסיקה עובדים שעברו הכשרה מקצועית בלבד.

היתרונות שבהתקת מתזים

בעלי עסקים עלולים להרים גבה מדי פעם כאשר דורשים מהם להתקין מתזים במקום העבודה, מבלי לדעת כמה יתרונות טמונים בהתקנים אלה. אלה כמה מבין היתרונות הבולטים שבמתזים:

 • הגנה פעילה – בניגוד לאזעקות אש רגילות אשר רק מתריעות מפני בואה של השריפה, מתזים גם פועלים כדי לכבות אותה. המתזים פועלים במהירות ויכולים להציל לא רק חיי אדם, אלא גם את הרכוש של העסק.
 • לפני בוא הכבאים – התקנת המתזים המשוכללים יכולה למנוע את הגעתם של הכבאים על ידי כיבוי השריפה כליל, וגם אם עדיין לא הושגה שליטה על השריפה, המתזים ימנעו את התפשטותה עד שהכבאים יגיעו.
 • שיטה יעילה – המתזים הוכיחו את עצמם פעמים רבות, עד כדי כך שבארצות הברית הם הפכו לחובה בבתים פרטיים החל משנת 2005.
 • שיטה המתאימה לכולם – בעוד מערכת אזעקה עשויה שלא להתאים לכבדי שמיעה או לבעלי מוגבלויות אחרות, שהרי המתזים יכולים להגן על השוהה בזמן אמת ובסופו של דבר גם להסב את תשומת לבו למתרחש.

מעוניינים להתקין מתזים בביתכם הפרטי? או שאולי בניתם מפעל חדש וכעת אתם מעוניינים לספק לעובדים שלכם עבודה בתנאים בטוחים? גם אם אתם חושבים שאין קל יותר מהתקנת מתז, כדאי שתחשבו שוב. התקנת המתזים מתבצעת רק על ידי חברה מקצועית ואמינה. כאשר אתם בוחרים חברה כזו, ודאו כי היא פועלת לפי כל התקנים החשובים. מעבר לכך, חשוב לקבוע עם עובדי החברה לבצע בדיקה תקופתית אחת לשנה לפחות. כך תוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי מערכת המתזים שלכם יכולה לפעול בזמן אמת, להתיז מים ולהציל אתכם ואת הסובבים אתכם מאסון.

מתזים לכיבוי אש

חברת י.מ.מ גילוי אש בע"מ הנה חברה המספקת שירותי התקנה ותחזוקה של ציוד כיבוי אש, מערכות גילוי אש ועשן, התקנת מתזים, ספרינקלרים ועוד. בנוסף, החברה מספקת ציוד העובר את אישור מכון התקנים הישראלי ומחזיקה בעובדים מקצועיים העוברים הכשרות מתאימות ובעלי תעודת הסמכה בתחום. היום בכל מבנה ובית עסק חשוב להתקין מתזים אולם לא רק. גם בבתים פרטיים אנשים רבים מתקינים מתזים, מערכות גילוי וכיבוי אש ועוד.

מתזים לכיבוי אש – יתרונות לעומת מערכות גילוי אש:

 • המתזים מספקים מענה מידי למצב ומתיזים מים על אזור השריפה ויכולים לסייע בכיבוי השריפה ולהציל חיים. זאת לעומת מערכות גילוי אש שרק מפעילות אזעקה.
 • השיטה הוכיחה את עצמה כיעילה בכל העולם ולא רק בישראל. לראיה – בארה"ב הובילו חוק בשנת 2005 של התקנת מתזים חובה בבתים פרטיים.
 • מתאימה גם לבעלי מוגבלויות – כבדי שמיעה לא שומעים היטב (או בכלל) את האזעקות של המערכות המתריעות על שריפה במקום, בעוד שמתזים המופעלים לא רק יכולים לסייע בכיבוי השריפה אלא גם מסיבות את תשומת הלב של השוהים במקום.
 • מקלים על מצב השריפה – רגע לפני שמגיעים הכבאים המתזים מסייעים במניעת ההתפשטות של האש ואולי אפילו כיבויה לגמרי.

מתזים – כי הבטיחות חשובה לנו

היום ישנה מגמת עלייה בכל הקשור להתקנת ציוד בטיחות גם בבתי עסק וגם בבתים פרטיים. בעוד בבתי עסק התקנת מתזים ומערכות כיבוי אש הנה בגדר חובה, הרי שבבתים פרטיים לא מדובר בחובה כלל. עם זאת, אנו רואים שיותר ויותר בעלי בתים דואגים להתקין מתזים בביתם הפרטי כיוון שמדובר במערכת כיבוי אש שיכולה לתת מענה מידי למצב. לצד מצלמות אבטחה, מטף וצינור כיבוי אש – אין ספק שאנו מבוטחים מכל הצדדים.

אזעקה ברקע, כולם צועקים ומשתוללים, רצים במדרגות ומחפשים לברוח מהבניין הבוער… ובכן אתם לא רוצים להיות חלק מסצנה כזו בחיים האמתיים זה בטוח, אולם תמיד טוב להצטייד ולהיות מוכנים מראש למקרי חירום שכאלה. מלבד החשיבות בהכרת תקני הבטיחות במקום ויציאות החירום בו, הרי שחשוב להכיר גם את כלי הכיבוי והציוד שיכולים לעזור לכם במקרה כזה: מתזים המופעלים אוטומטית, מטפים, צינור כיבוי אש וכו'.

כחלק מההתפתחות בתחום הכיבוי אש בשנים האחרונות ישנן כמה וכמה דרישות שעל כל אדם לעמוד בהן, זאת על מנת לקבל אישור מצוותי הכבאות להפעיל את הבניין בצורה בטוחה. בין המערכות החשובות ביותר שיש כיום ניתן למצוא בעסקים רבים מערכת מתזים, או בשמם הלועזי ספרינקלרים, אשר מותקנים על תקרות העסק ומבטיחים לתת תגובה מיידית לכל אירוע בו יש חשש לשריפה. מערכת מתזים היא מערכת שעובדת בצורה עצמאית ולא דורשת כל תפעול ברמה היומיומית מבעלי העסק. כך שאתם מגיעים בכל בוקר למקום עבודה שהוא בטוח מאוד גם לכם וגם ללקוחות שלכם מפני אירועים של שריפה שעשויים להיות מסכני חיים. להתקנת המערכת, צרו קשר עם חברת י.מ.מ גילוי אש בע"מ כבר היום.

איך בוחרים מתזים לעסק שלכם ?

בבואכם לבחור מתזים לעסק שלכם חשוב לתת את הדעת על כמה פרמטרים עוד לפני שאתם מתקינים את מערכת מתזים:

 1. כמות – כמות המתזים שתתקינו בעסק שלכם קשורה בקשר ישיר לגודל העסק ולכמות האנשים צפויה להגיע ולשהות בחלל העסקי שלכם. אתם חייבים לרכוש מספיק מתזים על מנת שהם יכסו את כל שטח החנות בצורה מלאה.
 2. לחץ מים – את המתזים מחברים באופן אוטומטי למערכת המים בעסק שלכם ואתם חייבים לבדוק למערכת המים יכולה לעמוד בלחץ המים הנדרש לפעולה התקינה של המתזים. ככל שלמתזים יש יותר לחץ מים, כך הם יפעלו באופן אופטימלי במקרה שריפה ויבצעו כיבוי מהיר יותר.
 3. סוג המערכת – ישנן כמה וכמה ברכות מתזים בשוק, אשר לכל אחת מהן עובדת על בסיס טכנולוגיה אחרת. חשוב להתאים את מערכת המתזים לצרכים של העסק שלכם על מנת לקבל את הכיסוי המושלם במקרה הצורך.
 4. שילוב במערכות כיבוי אחרות – חשוב לחבר את הספרינקלרים למערכות גילוי וכיבוי אש נוספות על מנת לספק כיסוי מושלם לכל העסק. רק כך אתם יכולים להיות בטוחים שבחרתם נכון והעסק שלכם יהיה מוגן בכל שלב של היום.
 5. מיקום בחלל העסק – מקמו את הספרינקלרים בנקודות אסטרטגיות ברחבי החדר כך שהם יבצעו כיסוי מושלם בכל מקרה של שריפה ולא יותירו נקודות ללא גישה למים זורמים.

מתזים – פותחים עסק לפי החוק

הדרישה החוקית כיום מחייב את כל אדם שרוצה לקבל רישיון עסק במדינת ישראל להציג אישור לכך שהותקנו מערכות כיבוי וגילוי אש בעסק ובמקומות מסוימים גם אישור להתקנה ספציפית של מערכת מתזים. כך שאם אתם רוצים לעמוד בכל דרישות החוק ולפתוח עסק בטוח לשימוש, אתם חייבים לבצע התקנה מסודרת של מערכות מתזים לעסק.

מערכת מתזים

מערכת מתזים, היא השילוב שבין מערכת לגילוי ואיתור שריפות וכיבוין. מערכת זו היא מתקן המורכב מצינורות, שבהם יש מים בלחץ גבוה, המגובים במשאבה לשמירת לחץ המים גם בעת השימוש במערכת. בקצה של כל צינור מותקן מתז שתפקידו לחוש בשריפה (בעליית החום במקום בו הוא נמצא), להפעיל את עצמו ברגע הגילוי ולדווח על השריפה לגורמים הנחוצים. המתז מתיז את המים לכל עבר, ועל ידי כך עוזר בכיבוי השריפה במקום. זקוקים לסיוע בהתקנת מערכת המתזים? חברת י.מ.מ גילוי וכיבוי אש היא המקום שאותו חיפשתם.

כיצד עובדת מערכת מתזים ?

באופן עקרוני, בכל ראש של מתז מצויה כוסית קטנה עם נוזל מיוחד, המתפשט כאשר החום במקום עולה. כאשר החום עולה מעל לטמפרטורה שנקבעה כטמפרטורת סף, מתפשט הנוזל עד לשבירת הכוסית. שבירת הכוסית מפעילה את המפסק של המתז, וזה מתחיל להתיז את המים.

התקנת מתזים מאפשרת גילוי האש עוד בשעת התחלתה, ומספקת מענה מידי לכיבוי הדליקה. בנוסף, הפעלת המתזים מפעילה גם מערכת אזעקה המאפשרת את פינוי האנשים מהמבנה בעת תחילת הדליקה וכן חייגן אוטומטי, ששולח הודעה למערך כיבוי האש המקומי, לקצין הבטיחות של המקום, ואף לבעל הבית. בצורה זו משמשת המערכת גם כמאתרת האש, גם כאמצעי לכיבוי וגם כאמצעי חירום להזעקת כוחות הכיבוי של מכבי האש.

חשוב לציין, כי כל מתז פועל באופן נפרד. כלומר, בעת הפעלת מתז אחד במקום מסויים לא יופעלו יתר המתזים במבנה באופן אוטומטי, אלא אם האש או החום הגיע גם אליהם, והכוסית שלהם נשברת כתוצאה מכך. הדבר שומר על הפעלה נקודתית של המערכת, ולא על הפעלה כוללת, העלולה להרוס חלקים שונים בבניין ללא צורך.

טיפים חשובים טרם רכישת המערכת

חייבים לברר שהחברה שמתכננת ומתקינה את מערכת המתזים, הינה חברה בעלת כל התקנים הנדרשים על ידי מכון התקנים. בנוסף, חשוב לזכור שאיכות הפעולה של המערכת הינה פועל יוצא של תכנון ואיכות ההתקנה. המערכת אמורה לכסות את כל חלל האתר על פי התוכניות והתקנים ולתת מענה אמיתי בשעת פרוץ אירוע.

חברת י.מ.מ גילוי וכיבוי אש הינה חברה בעלת ניסיון רב בכל הקשור להתקנת מערכות כיבוי ובעלת כל התקנים הנדרשים. חברתנו שמה דגש על איכות מוצריה וזאת מתוך רצון לספק בעבור כל לקוח ולקוח את המערכת אשר תשמור על בטחונו ותגן על רכושו.

אתם מוזמנים ליצור קשר עם המומחים שלנו לשיחת ייעוץ חינם!

שאלות תשובות

האם יש הבדל בין מערכת ספרינקלרים למערכת מתזים ?

מערכת מתזים בשמה המקצועי היא מערכת ספרינקלרים. היא נקראת כך משום שהמערכת בנויה כרשת של צינורות ומתזים יחד.

איך מתקינים מערכת מתזים ?

התקנה של מערכת מתזים חייבת להתבצע על ידי איש מקצוע מומחה ומיומן בתחום התקנת מערכות כיבוי אש משום שמדובר בנושא בטיחות חיים. כמו כן, תכנון המערכת חייבת להיערך על ידי מהנדס שמתמחה בתחום זה ובהתאם לכל הדרישות ותקנות הבטיחות.

איך ניתן ליצור קשר עם י.מ.מ גילוי וכיבוי אש ?

 

השירות ניתן בכל רחבי הארץ, לייעוץ חינם חייגו – 077-4201204

י.מ.מ גילוי אש בע"מ – חושבים אחרת

 כל הזכויות שמורות לחברת י.מ.מ גילוי אש בע"מ

השאירו פרטים:

גילוי אש

מערכות כיבוי מתקדמות

גילוי אש הוא מסוג אותם הדברים שיכולים להציל חיים. כאשר פורצת שריפה, הגילוי המוקדם שלה הוא עניין קריטי. לצורך כך קיימים נהלים של רשות הכבאות,

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

ליצירת קשר

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר